تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (یک سرمایه گذاری ارزشمند)

  • سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
  • بازدید ۴,۹۴۴ نفر

تصویر ai-expert-field-of-study_11751_1 تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (یک سرمایه گذاری ارزشمند)

تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (سرمایه گذاری ارزشمند)

کارشناسی هوش مصنوعی یک مدرک کارشناسی چهار ساله است که به دانشجویان دانش و مهارت های لازم برای کار در زمینه هوش مصنوعی را می دهد. این مدرک شامل دوره هایی در علوم کامپیوتر، ریاضیات، آمار، علوم داده و هوش مصنوعی است. دانشجویانی که مدرک کارشناسی هوش مصنوعی را دریافت می کنند، برای طیف گسترده ای از مشاغل در هوش مصنوعی آماده خواهند شد، از جمله دانشمند داده، مهندس یادگیری ماشین، محقق هوش مصنوعی و مشاور هوش مصنوعی.

مدرک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) یک حوزه در حال رشد است که تأثیر قابل توجهی بر زندگی ما دارد. از تشخیص چهره در گوشی های هوشمند گرفته تا هدایت اتومبیل های خودران، AI در همه جا وجود دارد. اگر به دنبال شغلی در زمینه هوش مصنوعی هستید، کارشناسی هوش مصنوعی یک گزینه عالی است. این مدرک به شما دانش و مهارت های لازم را می دهد تا در این زمینه در حال رشد موفق شوید.

برنامه درسی کارشناسی هوش مصنوعی

برنامه درسی کارشناسی هوش مصنوعی معمولاً شامل دوره هایی در علوم کامپیوتر، ریاضیات، آمار، علوم داده و هوش مصنوعی است. این دوره ها به دانشجویان کمک می کنند تا درک عمیقی از اصول هوش مصنوعی به دست آورند.

تصویر ai-expert-field-of-study_11751_2 تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (یک سرمایه گذاری ارزشمند)

دروس علوم کامپیوتر

دروس علوم کامپیوتر به دانشجویان اصول برنامه نویسی ، ساختار داده ها و الگوریتم ها را آموزش می دهند. این مهارت ها برای توسعه و پیاده سازی الگوریتم های هوش مصنوعی ضروری هستند.

دروس ریاضیات

دروس ریاضیات به دانشجویان پایه های ریاضی هوش مصنوعی، مانند آمار و جبر خطی را آموزش می دهند. این دانش برای درک الگوریتم های هوش مصنوعی و تفسیر نتایج آنها ضروری است.

دروس آمار

دروس آمار به دانشجویان نحوه جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها را آموزش می دهند. این مهارت ها برای حل مشکلات دنیای واقعی با هوش مصنوعی ضروری می باشد.

دروس علوم داده

تصویر ai-expert-field-of-study_11751_3 تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (یک سرمایه گذاری ارزشمند)

دروس علوم داده به دانشجویان نحوه جمع آوری، پاک سازی و آماده سازی داده ها برای تجزیه و تحلیل را آموزش می دهند. این مهارت ها برای ایجاد مدل های هوش مصنوعی کارآمد ضروری هستند.

دروس هوش مصنوعی

دروس هوش مصنوعی به دانشجویان در مورد رویکردهای مختلف هوش مصنوعی، مانند یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی آموزش می دهند. این دانش برای توسعه و پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی پیچیده ضروری می باشد.

مشاغل در هوش مصنوعی

دانشجویانی که مدرک کارشناسی هوش مصنوعی را دریافت می کنند، برای طیف گسترده ای از مشاغل در هوش مصنوعی آماده خواهند شد. برخی از مشاغل محبوب در هوش مصنوعی عبارتند از:

انتظار می رود بازار کار برای متخصصان هوش مصنوعی در سال های آینده به سرعت رشد کند. طبق گزارش مؤسسه جهانی مک کینزی، هوش مصنوعی می تواند تا سال ۲۰۳۰ تا ۱۳۳ میلیون شغل جدید ایجاد کند. این رشد ناشی از افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی در صنایع مختلف است.

نحوه ورود به رشته تحصیلی کارشناسی هوش مصنوعی

تا زمان نگارش این مقاله، در ایران امکان تحصیل در مقطع کارشناسی هوش مصنوعی وجود ندارد. متقاضیان این رشته می بایست ابتدا در یکی از رشته های مرتبط همچون مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک، مهندسی پزشکی، الکترونیک، برق، مکانیک، صنایع، نرم افزار یا فناوری اطلاعات (IT) تحصیل نمایند و در کنکور سراسری کارشناسی ارشد شرکت نمایند. بعد از قبولی در کنکور سراسری کارشناسی ارشد، قادر خواهند گرایش هوش مصنوعی را انتخاب نمایند. جهت تحصیل در رشته هوش مصنوعی (AI) در مقطع دکتری نیز می بایست از قبل در رشته های مرتبط فارغ التحصیل شده باشید.

تصویر ai-expert-field-of-study_11751_4 تحصیل در رشته کارشناسی هوش مصنوعی (یک سرمایه گذاری ارزشمند)

هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی به صورت تخصصی تدریس نمی شود و تنها پایه ای به منظور آشنایی و آمادگی در مقاطع بالاتر می باشد. در دوره کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دانشجویان با درس های تئوری و عملی و پژوهش های مرتبط با هوشمند سازی ماشین ها و سیستم های کامپیوتری آشنایی پیدا می کنند. در ایران دانشگاه های دولتی زیادی در رشته هوش مصنوعی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می کنند. رشته AI علاوه بر دانشگاه های دولتی روزانه، در دانشگاه های دولتی شبانه، پردیس، غیر انتفاعی، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی هم تدریس می شود. برای متقاضیان علاقه مند به رشته هوش مصنوعی که در کنکور کارشناسی ارشد سراسری نتوانستند رتبه مطلوب را کسب نمایند، خبر خوب این است که می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور، شانس خود را محک بزنند.

رشته تحصیلی کارشناسی هوش مصنوعی

دانشجویان با تحصیل در این رشته، یاد می گیرند که سیستم های هوشمندی تولید کنند که واکنش های شبیه به رفتار انسان داشته باشند. یعنی هوش مصنوعی قادر به انجام کارهایی است که اغلب به هوش انسانی نیاز دارند، مثل دیدن، شنیدن، گفتگو، یادگیری، استدلال و حل مسئله. توصیه ای که به دانش پژوهان و علاقه مندان هوش مصنوعی می شود این است که جهت یادگیری هر چه بیشتر و بهتر هوش مصنوعی در زمینه های مختلف، دوره های رایگانی هوش مصنوعی را همزمان با تحصیل، ببینند و تمرین های برنامه نویسی هر چند ساده را انجام دهند.

نتیجه گیری

کارشناسی هوش مصنوعی یک سرمایه گذاری ارزشمند برای دانشجویانی است که به دنبال شغلی در زمینه هوش مصنوعی هستند. این مدرک به دانشجویان دانش و مهارت های لازم را می دهد تا در این زمینه در حال رشد موفق شوند.

منبع:

maktabkhooneh.org

مطالب مرتبط
تفاوت WPF با Windows Forms چیست

بازدید ۷۴۱۴ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است