معرفی ASP.NET – آموزش ASP.NET

  • دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
  • بازدید ۲,۱۲۹ نفر

تصویر asp-net-introduction_2875 معرفی ASP.NET - آموزش ASP.NET

معرفی ASP.NET

ASP.NET یک پلتفرم توسعه وب می باشد که یک مدل برنامه نویسی، یک زیر ساخت نرم افزاری جامع و سایر سرویس هایی که برای ایجاد برنامه های کاربردی قدرتمند وب برای کامپیوتر و دستگاه های موبایلی لازم است را فراهم می کند.

ASP.NET از پروتکل HTTP برای تنظیم ارتباط دو جانبه و همکاری دو طرفه مرورگر با سرور استفاده می کند. ASP.NET بخشی از پلتفرم .Net مایکروسافت است. برنامه های ASP.NET کدهای کامپایل شده ای هستند که با استفاده از کامپوننت های قابل گسترش و قابل استفاده مجدد یا اشیاء موجود در .Net Framework نوشته می شوند. این کدها می توانند از کل سلسله مراتب کلاس های موجود در .Net Framework استفاده کنند.

کدهای یک برنامه ASP.NET می تواند در هر یک از زبان های زیر نوشته شود:

  • سی شارپ (C#)
  • ویژوال بیسیک دات نت (Visual Basic.Net)
  • Jscript
  • J#

ASP.NET برای تولید برنامه های کاربردی تحت وب مبتنی بر داده های تعاملی بر روی اینترنت، استفاده می شود که شامل تعداد زیادی کنترل (مانند TextBox ها، Button ها، Label ها و غیره) است که برای نصب، پیکربندی و مدیریت کدها برای ایجاد صفحات HTML استفاده می شوند.

مدل ASP.NET Web Forms

ASP.NET Web Forms توسعه مدل تعاملی مبتنی بر رویداد برای برنامه های وب است. مرورگر یک Web Form را به سرور ارسال می کند و سرور یک صفحه HTML را به عنوان پاسخ باز می گرداند. تمام فعالیت های سمت کاربر، برای پردازش داده ها به سرور ارسال می شوند. سرور داده ها را پردازش کرده و واکنش می دهد. ذخیره سازی اطلاعاتی در مورد وضعیت برنامه با کمک فریم ورک ASP.NET انجام می شود. این وضعیت ها عبارت اند از:

  • Page State
  • Session State

منظور Page State، وضعیت محتویات فیلدهای ورودی مختلف در  Web Form سمت کاربر است و منظور از Session State اطلاعات جمع آوری شده از صفحات مختلفی است که کاربر بازدید کرده یا در آن ها کاری انجام داده است. سبد خرید نمونه ای است که در آن از Session State استفاده شده است.

مدل The ASP.NET Component

مدل ASP.NET Component بلوک های مختلفی از صفحات ASP.NET را فراهم می کند. اساسا این یک Object-Model است که موارد زیر را توصیف می کند:

  • تقریبا مشابه تمام عناصر و تگ های HTML مانند <form> و <input> در سمت سرور.
  • کنترل های سرور، که در توسعه رابط کاربری پیچیده کمک می کنند. مانند Calendar و GridView.

ASP.NET تکنولوژیی است که بر روی فریم ورک .Net کار می کند و شامل تمام ویژگی های مرتبط با وب می شود.  فریم ورک .Net از یک سلسه مراتب شیء گرا ساخته شده است.  یک برنامه ASP.NET از صفحات مختلفی ساخته شده است. زمانی که کاربر یک صفحه ASP.NET را درخواست می کند، IIS پردازش صفحه را به سیستم ASP.NET زمان اجرا منتقل می کند.

ASP.NET زمان اجرا صفحه .aspx را به یک نمونه از کلاسی که از کلاس پایه فریم ورک .Net به ارث برده شده است، تبدیل می کند. بنابراین، هر صفحه ASP.NET یک شیء تمام کامپوننت های آن (یعنی کنترل های سمت سرور) نیز یک شیء هستند.

کامپوننت های .Net Framework 3.5

قبل از رفتن به جلسه بعدی در ویژوال استودیو، اجازه دهید ما را در اجزای مختلف چارچوب .Net 3.5 قرار دهیم. جدول زیر اجزای چارچوب .Net 3.5 و کار آنها را انجام می دهد.

جدول زیر کامپوننت های فریم ورک .Net 3.5 را به همراه کاری که هر کدام از آن ها انجام می دهند را توصیف می کند:

کامپوننت ها و توضیحات هر کدام از آن ها
CLR یا همان Common Language Runtime

مسئولیت مدیریت حافظه، مدیریت استثناها (Exceptions)، اشکال زادیی، بررسی امنیت، اجرای ترد، اجرا کد، ایمنی کد، تایید و کامپایل کد بر عهده CLR می باشد. کدهایی که به طور مستقیم توسط CLR مدیریت می شوند، کدهای مدیریت شده نامیده می شوند. هنگامی که کدهای مدیریت شده کامپایل می شوند، کامپایلر کدهای منبع را به یک زبان میانی مستقل (IL) تبدیل می کند و در نهایت یک کامپایلر JIT، کد IL را به کد بومی مخصوص CPU تبدیل می کند.

.Net Framework Class Library

این شامل یک کتابخانه بزرگ از انواع قابل استفاده مجدد نظیر کلاس ها، رابط ها، ساختارها، مقادیر enumerated می باشد که به طور کلی نوع (type) نامیده می شوند.

Common Language Specification

این شامل مشخصاتی برای زبان های پشتیبانی شده در .Net و پیاده سازی مجموعه ای از زبان ها می باشد.

 Common Type System

این دستورالعمل ها را برای تعریف، استفاده و مدیریت انواع در زمان اجرا و ارتباطات زبان متقابل را فراهم می کند.

Metadata and Assemblies

Metadata اطلاعات باینری است که برنامه را توصیف می کند و در فایل اجرای قابل حمل (PE) و یا در حافظه ذخیره می شود. اسمبلی یک واحد منطقی است که شامل manifest اسمبلی، نوع Metadata، کد IL و مجموعه ای از منابع (مانند فایل های تصویری) است.

Windows Forms

Windows Forms حاوی یک نمایش گرافیکی از هر پنجره ای است که در برنامه نمایش داده شده می شود.

ASP.NET and ASP.NET AJAX

ASP.NET یک مدل توسعه وب و AJAX توسعه ای از ASP.NET است که برای توسعه و پیاده سازی قابلیت AJAX در این فریم ورک استفاده می شود. ASP.NET AJAX شامل اجزایی است که به توسعه دهنده اجازه می دهد تا در یک وب سایت داده ها را بدون به روز رسانی مجدد (Refresh) صفحه به روز کند.

ADO.NET

این تکنولوژی برای کار با داده ها و پایگاه های داده مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این تکنولوژی می توانید به انواع منابع داده مانند SQL Server، OLE DB، XML و غیره دسترسی داشته باشید. همچنین امکان دستکاری داده ها را نیز فراهم می کند.

Windows Workflow Foundation (WF)

WF در ساخت برنامه های کاربردی مبتنی بر گردش کار (Workflow) در ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل activities، workflow runtime، workflow designer و یک rules engine می باشد.

Windows Presentation Foundation

WPF باعث جدا شدن رابط کاربری برنامه از منطق کاری آن می شود و این موضوع باعث می شود تا توسعه دهندگان بتوانند با استفاده از اسناد، رسانه ها، گرافیک دو و سه بعدی، انیمیشن ها و غیره رابط های کاربری جذابی را ایجاد کنند.

Windows Communication Foundation (WCF)

این تکنولوژی برای ساخت و اجرای سیستم های متصل به هم استفاده می شود.

Windows CardSpace

امنیت دسترسی به منابع و اطلاعات شخصی به اشتراک گذاشته شده در اینترنت را فراهم می کند.

LINQ

در زبان های تحت .Net، قابلیت پرس و جو بر روی داده ها را با سینتکسی مشابه SQL Query سنتی فراهم می کند.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است