مفهموم اسمبلر در زبان برنامه نویسی اسمبلی

  • سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • بازدید ۶,۵۵۵ نفر

assembler in assembly language 948 تصویر

مفهموم اسمبلر در زبان برنامه نویسی اسمبلی

در این بخش به بررسی مفهموم اسمبلر در زبان برنامه نویسی اسمبلی می پردازیم که به منظور آموختن زبان اسمبلی باید آن را بشناسیم، در ادامه با اسمبلر در قالب یک مقاله و فیلم آموزشی (مشاهده آنلاین) کوتاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

اسمبلر چیست ؟

اسمبلر مفهمومی در زبان اسمبلی است که باید برای یاد گیری زبان اسمبلی حداقل بدانیم که اسمبلر به چه چیزی گفته می شود. کامپیوتر ها در حالت عادی قادر به تفسیر کد های نوشته شده با یک زبان برنامه نویسی خاص مثلا زبان اسمبلی نیستند و تنها می توانند کد های ماشین را اجرا کنند. اسمبلر یعنی نرم افزاری که کار اصلی آن تبدیل کد های نوشته شده به زبان اسمبلی به کد های زبان ماشین است که این کار باعث می شود تا کامپیوتر بتواند آن کد ها را بفهمد و اجرا کند.

برای زبان ها برنامه نویسی سطح بالا این کار توسط کامپایلر ها (مثال کامپایلر emu8086) انجام می شود ولی کامپایلر ها به مراتب پیچیده تر از اسمبلر ها می باشند و دلیل آن هم این است که در زبان اسمبلی هر عبارت نشان دهنده تنها یک دستورالعمل ماشین است در حالی در زبان های سطح بالا ممکن است یک عبارت ممکن است به چند دستورالعمل زبان ماشین نیاز دارد. تفاوت دیگری که میان زبان اسمبلی و سایر زبان های سطح بالا وجود دارد این است که هر نوع CPU ، زبان ماشین و اسمبلی خاص خودش را دارد و این موضوع باعث می شود تا انتقال برنامه های اسمبلی روی معماری های مختلف کامپیوتر مشکل باشد.

assembler in assembly language 948 2 تصویر

شکل ۲

اسمبلرهای مطرح برای پردازنده های خانواده Intel

از اسمبلر های معروف که مخصوص پردازنده های خانواده شرکت اینتل ساخته شده اند می توان به ماکرو اسمبلر Microsoft’s Assembler MASM ، توربو اسمبلر Borland’s Assembler TASM و ASM86 اشاره نمود.

معرفی نرم افزار های ردیابی اجرای برنامه

دیباگر یا Debugger نام یکی دیگر از نرم افزار هایی است که به منظور ردیابی اجرای برنامه و بررسی محتوای حافظه کاربرد دارد. استفاده از آن می تواند بهترین گزینه برای یاد گیری نرم افزار های اسمبلی و همچنین چگونگی اجرا شدن آن ها باشد. کار اصلی دیباگر تست کردن کد های نوشته شده می باشد و با استفاده از آن می توان ثبات ها و حافظه را بعد از اجرای هر دستور نرم افزار بررسی کرد. از جمله ساده ترین دیباگر ها می توان به Debug مایکروسافت که همراه با MS-DOS عرضه شده است اشاره کرد. نرم افزار CodeView هم در کنار مایکروسافت اسمبلر عرضه شده است که با استفاده از آن می توانیم کد منبع نرم افزار ها، بلاک های حافظه و ثبات ها را مشاهده کنیم.

assembler in assembly language 948 3 تصویر

شکل ۳

همچنین نرم افزار Turbo Debugger بورلند هم به همین صورت می باشد. لینکر یا همان Linker نام نرم افزار دیگری است که در کنار اسمبلر ارائه می شود و کار اصلی آن تبدیل فایل های مجزای تولید شده به وسیله اسمبلر یا کامپایلر به یک برنامه اجرایی است. یکی از رایج ترین نرم افزار های لینکر، نرم افزار لینکری است که همراه با MS-DOS عرضه می شود.

 

مطالب مرتبط
تفاوت WPF با Windows Forms چیست

بازدید ۶۶۵۷ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۱ مورد)
  1. تصویر آواتار کاربر 0
    احسان سه شنبه , 22 آبان

    عالی بود.