تاریخچه بیت کوین (Bitcoin) – آموزش بلاک چین

  • سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰
  • بازدید ۵۱۳ نفر

تصویر bitcoin-history_10765 تاریخچه بیت کوین (Bitcoin) - آموزش بلاک چین

تاریخچه بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (Bitcoin) در سال 2008 میلادی توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) از طریق یک مقاله به دنیا معرفی شد. در لینک زیر می توانید این مقاله را مشاهده کنید.

بیتکوین: یک سیستم پول الکترونیکی فرد به فرد

Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System

لینک اول مقاله ترجمه شده به زبان فارسی و لینک دوم هم لیست زبان هایی که مقاله به آن ها ترجمه شده است.

فناوری بیت کوین نه تنها مشکل double-spending را حل کرد، بلکه مزایای زیادی را نیز در اختیار ما قرار داد. یکی از مزایای قابل ذکر، ناشناس ماندن در تراکنش ها است. خود ساتوشی که این سیستم را ایجاد و تعداد سکه در آن معامله کرده است، هنوز هم برای کل جهان ناشناس است. در حقیقت ما نمی دانیم که ساتوشی یک نفر است یا گروهی از افراد.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد، بانک ها اطلاعات مربوط به هر تراکنش را در دفتر کل ثبت تراکنش ها ثبت می کنند. این دفتر به صورت خصوصی توسط بانک ها نگه داری می شود. ساتوشی پیشنهاد کرد که این دفتر به صورت عمومی باشد و توسط جامعه نگه داری شود.

وقتی حرف از علنی کردن این دفتر می شود، باید ملاحظات زیادی در نظر گرفته شود. برای مثال این دفتر نباید قابل دستکاری باشد تا هیچ کس نتواند اطلاعات تراکنش ها را تغییر دهد. از آن جا دفتر تراکنش ها برای عموم قابل مشاهده است، باید راهی برای ناشناس ماندن پیدا کنیم. همچنین چون کل تراکنش های جهان فقط توسط یک دفتر نگه داری می شوند، موضوع اندازه و حجم این دفتر نیز نگرانی بزرگی محسوب می شود. ارائه راه حلی برای چنین مشکلاتی کار ساده ای نیست.

برای درک بهتر معماری بلاک چین باید چند ویژگی که این فناوری بر روی آن ها ساخته شده است، را بشناسید. در بخش بعدی با PKI یا رمزنگاری کلید عمومی آشنا خواهید شد که یکی از این ویژگی ها است.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است