مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین – آموزش بلاک چین

  • سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰
  • بازدید ۵۱۵ نفر

تصویر blockchain-double-spending_10763 مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین

در این بخش از آموزش بلاک چین به مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین را با ذکر مثال می خواهیم بررسی کنیم. وضعیتی که در تصویر زیر نشان داده شده است را در نظر بگیرید:

تصویر blockchain-double-spending_10763_1 مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

همانطور که در تصویر فوق مشخص است، باب در ازای گرفتن یک کتاب از لیزا به اون 10 دلار پول می دهد. هنگامی که لیزا اسکناس فیزیکی 10 دلاری را دریافت کند، دیگر باب نمی تواند از آن اسکناس در جای دیگری استفاده کند. زیرا آن اسکناس 10 دلاری را به لیزا داده است.

حال وضعیتی را در نظر بگیرید که در آن پول به شکل دیجیتالی پرداخت شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

تصویر blockchain-double-spending_10763_2 مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

پولی که در این مبادله جا به جا می شود به صورت دیجیتالی است. یعنی آن پول به شکل باینری (یک فایل) در جایی در داخل دستگاه باب ذخیره شده است و بعد از اینکه باب این پول را به لیزا بدهد، می تواند کپی دیگری از آن را به آلیس نیز بدهد و هر دو آن ها بدون اینکه احراز هویتی بر روی پول دریافتی کرده باشند، فکر می کنند که پول را گرفته اند و کالا را تحویل باب می دهند. این موضوع دوباره خرج کردن پول (Double Spending) نامیده می شود که در آن ارسال کننده یک پول را بیش از یک بار برای گرفتن خدمات یا کالا از فروشندگان مختلف خرج می کند. به عبارت ساده‌تر پول دیجیتالی به شکل فایل ذخیره می شود و شما هرچقدر که بخواهید می توانید از آن فایل کپی گرفته و در جاهای دیگر خرج کنید و این قابلیت در پول فیزیکی وجود نداشت.

به منظور حل این مشکل باید از یک مرکز مجوز دهی (Centralized Authority) برای نظارت بر روی همه معاملات انجام شده، استفاده کرد. مانند تصویر زیر:

تصویر blockchain-double-spending_10763_3 مفهوم دوباره خرج کردن پول (Double Spending) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

مرکز مجوز دهی که به اصطلاح همان بانک شما است کلیه رکورد های مربوط به تراکنش ها را نگهداری می کند. با وجود این مرکز باب باید پول دیجیتال خود را به این مرکز ارسال کند تا در لیست تراکنش های مربوط به حساب باب ثبت شود. بعد از اطمینان از اینکه باب پول کافی برای پرداخت به طرف مقابل دارد، پول دیجیتالی به حساب لیزا ارسال می شود و در لیست تراکنش های لیزا ثبت می شود. با وجود چنین مکانیسمی، تضمین می شود که دیگر باب نمی تواند یک پول را در جایی دیگری خرج کند. اگر همه تراکنش ها مانند معامله باب و لیزا از مرکز مجوز دهی عبور کنند، مشکل دوباره خرج کردن پول (Double Spending) حل خواهد شد.

اگر چه ایجاد مرکز مجوز دهی مشکل دو بار خرج کردن را حل می کند، اما مشکل مهم دیگری را نیز ایجاد می کند که آن هزینه ایجاد و نگه داری چنین مرکزی است.

مشکل فوق و سایر مشکلات با معرفی ارز دیجتالی به نام بیت کوین حل شدند. قبل از ورود به بحث طراحی و معماری بیت کوین، ابتدا در بخش بعدی به طور مختصر تاریخچه این ارز دیجیتالی را بررسی خواهیم کرد.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است