مفهوم اثبات کار (Proof of Work) در بلاک چین – آموزش بلاک چین

  • جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰
  • بازدید ۵۹۴ نفر

تصویر blockchain-proof-of-work_10779 مفهوم اثبات کار (Proof of Work) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

مفهوم اثبات کار (Proof of Work) در بلاک چین

در این بخش از آموزش بلاک چین به بررسی مفهوم اثبات کار انجام شده پرداخته ایم. از آنجا که همه تراکنش ها دارای مهر زمانی هستند، به یک سرور زمان‌بندی توزیع شده در یک شبکه همتا به همتا (Peer-to-peer) نیاز داریم تا بتوانیم اثبات انجام کار (Proof-of-Work) را پیاده‌سازی کنیم. حال به هر بلوک یک آیتم جدید به نام Nonce اضافه می کنیم. مانند نمونه زیر:

تصویر blockchain-proof-of-work_10779_1 مفهوم اثبات کار (Proof of Work) در بلاک چین - آموزش بلاک چین

Nonce عددی است که باعث می شود، هش یک بلوک به معیار معینی برسد. برای مثال معیار هش می تواند اینگونه باشد که بگویم، باید چهار رقم اول هش صفر باشد. در نتیجه هش ایجاد شده باید چیزی شبیه به 0000101010xxx باشد. به طور کلی ماینر با مقدار Nonce صفر استخراج کردن را شروع می کند و آن را افزایش می دهد تا زمانی که هش تولید شده با معیار مشخص شده مطابقت داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که فرآیند تولید شدن هش، به صورت تصادفی و خارج از کنترل ما است و این یعنی نمی توانیم تابع هش کننده را مجبور به تولید یک هش خاص کنیم. بنابراین ممکن است فرآیند تولید شدن هش مورد نظر طول بکشد. در سیستم بیت کوین زمان مورد انتظار برای ایجاد یک بلوک 10 دقیقه است.

توجه داشته باشید که چندین ماینر به منظور تولید بلوک رقابت می کنند. سیستم بیت کوین به اولین ماینر موفق، با اهداء بیت کوین جایزه می دهد. به طور کلی ماینری که قدرت محاسباتی بیشتری دارد، ممکن است زودتر بلوک را استخراج کند.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است