آموزش سی شارپ

مباحث پایه سی شارپ

مباحث پیشرفه سی شارپ

دستورات سی شارپ

حلقه ها در سی شارپ – آموزش سی شارپ

  • جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷
  • بازدید ۲,۹۹۷ نفر

csharp loops 2475 تصویر

حلقه ها در سی شارپ

ممکن است گاهی اوقات نیاز باشد که یک بلوک از کد، چندین بار اجرا شود. در حالت عادی دستورات به صورت پیوسته اجرا می شوند، یعنی ابتدا اولین دستور اجرا می شود پس از آن دستور دوم و الی آخر. زبان های برنامه نویسی ساختارهای کنترلی مختلفی را فراهم می کنند که باعث می شود، برنامه نویس بتواند مسیرهای پیچیده تر را اجرا کند.

دیاگرام حلقه ها

در زیر یک حلقه اجازه می دهد تا ما یک دستور یا گروهی از دستورات را چندین بار اجرا کنیم. در شکل زیر شمای کلی یک حلقه را مشاهده می کنید:

csharp loops 2475 1 تصویر

زبان سی شارپ حلقه های زیر را برای مدیریت کردن شرایطی که نیاز به حلقه دارند، فراهم می کند. با کلیک بر روی هر کدام از آن ها می توانید توضیحات بیشتری را مشاهده کنید.

ردیفتوضیحات
۱حلقه while

دستور یا دستوراتی را تا زمانی که شرط تعیین شده برقرار شود، تکرار می کند. شرط تعیین شده قبل از اجرا شدن دستورات بررسی می شود.

۲حلقه for

دنباله ای از دستورات را تا زمانی که شرط تعیین شده برقرار شود، تکرار می کند. از حلقه for معمولا زمانی استفاده می شود که میزان تکرار مشخص باشد.

۳حلقه do while

دستور یا دستوراتی را تا زمانی که شرط تعیین شده برقرار شود، تکرار می کند. ابتدا یک بار دستورات مشخص شده اجرا می شوند، سپس شرط حلقه بررسی می شود.

۴حلقه های تو در تو

شما می توانید از یک حلقه درون حلقه دیگر استفاده کنید و فرقی نمی کند که از نوع while باشد یا for و یا do while استفاده کنید.

دستورات کنترل حلقه

دستورات کنترل حلقه، باعث تغییر در روند تکرار و اجرای عادی یک حلقه می شوند. زمانی اجرا یک حلقه به پایان می رسد، تمام متغیرها و اشیاء تعریف شده در داخل آن، به طور خودکار نابود می شوند.

در زبان برنامه نویسی C#، به منظور کنترل حلقه می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

ردیفتوضیحات
۱دستور break

زمانی که برنامه به دستور break می رسد، بلافاصله اجرا حلقه متوقف شده و دستور بعد از حلقه اجرا می شود.

۲دستور continue

برای نادیده گرفتن شرایطی خاص استفاده می شود و دستوراتی که بعد از آن تعریف شده باشند اجرا نمی شوند و گام بعدی حلقه تکرار اجرا می شود.

حلقه بی نهایت

یک حلقه زمانی، بی نهایت می شود که شرط بررسی شده در آن هرگز false نشود. زمانی که نیاز به یک حلقه بی نهایت دارید، نیاز نیست تا قسمت شرایط حلقه بنویسید. به مثال زیر توجه کنید:

امتحان کنید

زمانی که شرط یک حلقه نوشته نشود، کامپایلر سی شارپ آن را true در نظر می گیرد. در زبان برنامه نویسی سی شارپ برای نشان دادن یک حلقه بی نهایت از (;;) استفاده می شود.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است