بهبود عملکرد پایگاه داده رابطه ای (Relational Databases) با منطق فازی

  • چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
  • بازدید ۱,۸۲۶ نفر

improve relational database with fuzzy logic 1071 تصویر

بهبود عملکرد پایگاه داده رابطه ای

در این بخش دانلود رایگان مقاله بهبود عملکرد پایگاه داده رابطه ای با استفاده از منطق فازی را به صورت PDF آماده کردیم که در سال ۱۳۹۳ توسط محسن ارژنگی نگارش و در همایش ملی مهندسی رایانه و مدیریت فناوری اطلاعات ارائه شده است. در ادامه به چکیده ای از این مقاله فارسی پرداخته و لینک دانلود رایگان آن قرار داده شده است.

پایگاه داده رابطه ای (Relational Databases)

پایگاه داده شامل مدل های متفاوتی می باشد که پایگاه داده رابطه ای یا Relational Databases مدل بسیار موفقی در گستره وسیعی از کاربردها است و امروزه اغلب سیستم های مدیریت پایگاه داده بر پایه این مدل عمل می کنند. در مدل رابطه ای نحوه نمایش و رویارویی با پدیده عدم قطعیت به طور مناسبی در آن مدنظر نبوده هر چند تلاش هایی به منظور این امر انجام شده است.

منطق فازی (Fuzzy Logic)

منطق فازی (Fuzzy Logic) یک راه ساده را به منظور رسیدن به نتیجه قطعی و مشخص بر اساس اطلاعات ورودی ناقص، خطا دار، مبهم و دوپهلو فراهم می سازد. پرفسور لطفی زاده که بیانگذار منطق فازی می باشد، در مورد متغیر های زبان شناختی نظریه های مختلفی ارائه می کند. متغیر های زبانی، متغیر هایی می باشند که مقادیر آنها اعداد نیستند بلکه لغات یا جملات یک زبان طبیعی یا ساختگی هستند. تئوری فازی برای مواجه شدن با بیشتر پدیده های جهان واقعی که در آنها عدم قطعیت ایجاد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

مدلسازی پایگاه داده فازی

به منظورم مدلسازی پایگاه داده فازی و یا به عبارتی دیگر توسعه مفاهیم مدلسازی پایگاه داده مانند نمودار های موجودیت رابطه (ER) جهت توانایی نمایش پایگاه های داده فازی از سال ۱۹۸۶ تاکنون مدل های بسیاری ارائه شده است. این مدل برای اولین بار از سوی Zvieli-Chen پیشنهاد شد که در آن سه سطح فازینس قابل مطرح شدن و همچنین قابل نمایش بود. مدل های مفهومی، مدل های اطلاعات معنایی و همینظور مدل های اطلاعات شی گرا می توانند نماینده دستورات شی نادرست و پیچیده بدون جدا شدن از اطلاعات و مدل تکمیل شده که ارتباط بین آنها پیچیده است، قرار گیرند.

 

باکس دانلود
شناسه:
۱۰۷۱
مطالب مرتبط
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است