پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

پلاگین های کاربردی Android Studio و Intellij

در این بخش پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij که از پر استفاده ترین و محبوب ترین پلاگین ها در میان توسعه دهندگان جاوا و اندروید می باشد را مورد بررسی قرار داده ایم. در ادامه می توانید نحوه نصب و استفاده از آن ها را مشاهده نمایید.

پلاگین (Plugin) چیست؟

پلاگین نخستین بار در اوایل سال 1970 میلادی به وجود آمد، پلاگین ها ابزار های جانبی می باشند که شرکت های نرم افزار های برای بهبود عملکرد، افزودن ویژگی های جدید به محصولات خود آن را ارائه می کنند. زمانی که می گوییم یک نرم افزار از پلاگین پشتیبانی می کند، به این معناست که قابلیت توسعه و سفارشی سازی دارد.

دلایل اصلی بوجود آمدن پلاگین ها:

  • افزایش قابلیت توسعه پذیری نرم افزار ها
  • افزودن ویژگی ها و قابلیت های جدید به نرم افزار ها
  • کاهش حجم نرم افزار ها
  • جدا سازی بخش سورس کد از نرم افزار

در مورد مقاله

اگر با محیط برنامه نویسی Android Studio و Intellij کار کرده باشید، به احتمال زیاد از افزونه هایی که بر روی این نرم افزار ها نصب شده اند، استفاده کرده اید. در این مقاله قصد داریم تا بهترین و کاربردی ترین پلاگین های موجود برای این دو محیط برنامه نویسی محبوب را به شما معرفی کنیم.

چگونگی نصب پلاگین ها به صورت آنلاین

از قسمت منوی نرم افزار مسیر زیر را دنبال کنید:

سپس در بخش جستجوی پلاگین ها، نام پلاگین مورد نظر خود را به صورت لاتین وارد کنید تا در لیست پلاگین ها نمایش داده شود. بعد از انتخاب پلاگین مورد نظر، بر روی دکمه سبز رنگ “Install” کلیک کنید تا پلاگین به صورت خودکار نصب شود.

چگونگی نصب پلاگین ها به صورت آفلاین

به منظور نصب پلاگین ها به صورت آفلاین، بر روی لینک موجود در زیر عنوان پلاگین کلیک کنید تا به سایت اصلی منتقل شوید. سپس پلاگین را دانلود کرده و در مسیری مشخص ذخیره کنید.

بعد از دانلود پلاگین، از قسمت منوی نرم افزار مسیر زیر را دنبال کنید:

در نهایت پلاگین را که احتمالا با فرمت ZIP یا JAR خواهد، انتخاب کنید تا به طور خودکار نصب شود.

توجه! در پایان نصب یک بار نرم افزار را Restart کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.

توجه! در صورتی که در هنگام نصب پلاگین ها به صورت آنلاین مشکلی داشتید، از نرم افزار های تغییر IP استفاده کنید.

معرفی پلاگین ها

پلاگین Parcelable Class Generator

این پلاگین همان طور که از اسم آن نیز مشخص است، کلاس Parcelable تولید می کند. اگر با زبان برنامه نویسی کار کرده باشید، احتمالا واژه Parcelable را شنیده اید. شاید Parcelable کردن ک یا چند کلاس به صورت دستی کار راحتی باشد، اما هنگامی تعداد کلاس زیاد باشد، استفاده از این پلاگین می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172_1 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

دانلود پلاگین Parcelable Class Generator

به منظور استفاده از این پلاگین در محیط برنامه نویسی، کافیست تا کلیدهای ترکیبی alt + insert را فشار دهید و از منوی باز شده، گزینه Parcelable را انتخاب کنید.

پلاگین ButterKnifeZelezny

امروزه با به وجود آمدن کتابخانه های مفید و کاربردی استفاده از آن ها میان برنامه نویسان به امری رایج تبدیل شده است. یکی از این کتابخانه که به منظور بایند کردن استفاده می شود، کتابخانه Butter Knife می باشد. استفاده از این کتابخانه باعث کاهش حجم کدها و افزایش سرعت کارتان می شود. پلاگین ButterKnifeZelezny می تواند تا حد زیادی سرعت کد نویسی شما افزایش می دهد.

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172_2 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

دانلود پلاگین ButterKnifeZelezny

به منظور استفاده از این پلاگین در محیط برنامه نویسی، کافیست بر روی ContentView خود کلیک راست کرده و گزینه Generate را انتخاب کنید تا ButterKnifeZelezny کارهای لازم را به طور خودکار انجام دهد.

پلاگین GsonFormat

پلاگین GsonFormat به شما کمک می کند تا یک کلاس داخلی برای رشته JSON ایجاد کنید، که می تواند کارایی شما را افزایش دهد.

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172_3 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

دانلود پلاگین GsonFormat

به منظور استفاده از این پلاگین در محیط برنامه نویسی، یک کلاس جدید ایجاد کرده و در آن کلیدهای ترکیبی alt + s را فشار دهید سپس Json خود را در پنجره باز شده وارد کنید و در نهایت بعد از بررسی صحت خاصیت ها بر روی اوکی کلیک کیند.

پلاگین Android File Grouping

از جمله مشکلاتی که برنامه نویسان هنگام کار بر روی پروژه های بزرگ با آن مواجه می شوند، این است که زمانی که فایل های Layout موجود در یک فولدر زیاد می شوند، پیدا کردن یک فایل در بین آن ها سختر می شود و باعث کاهش سرعت برنامه نویسی می شود. به منظور رفع این مشکل می توانید از پلاگین Android File Grouping استفاده کنید.

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172_4 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

دانلود پلاگین Android File Grouping

به منظور استفاده از این پلاگین در محیط برنامه نویسی، در پنل کناری که ساختار پروژه را نشان می دهد، بر روی فولدر Layouts کلیک راست کرده و گزینه Group را انتخاب کنید.

پلاگین Android Strings Search Plugin

یکی از مشکلات آزار دهنده ای که تا به حال شرکت JetBrains راه حلی برای آن مشخص نکرده است، پیدا نشدن شناسه رشته های تعریف شده، هنگام وارد کردن بخشی از آن رشته است. پلاگین Android Strings Search Plugin می تواند یک راه حل مناسب برای این مشکل باشد.

تصویر plugins-for-android-studio-and-intellij_2172_5 پلاگین های کاربردی اندروید استودیو (Android Studio) و Intellij

دانلود پلاگین Android Strings Search

به منظور استفاده از این پلاگین در محیط برنامه نویسی، کافیست در محیط کد نویسی کلیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه SearchSstrings را انتخاب کنید و رشته مورد نظر را پیدا کنید.

مطالب مرتبط
تفاوت WPF با Windows Forms چیست

بازدید ۷۴۱۷ نفر
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است