آموزش WPF

آموزش ساخت Calendar سفارشی در WPF

  • چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • بازدید ۳۵۶ نفر

wpf custom calendar style 9050 تصویر

آموزش ساخت Calendar سفارشی در WPF

در این بخش آموزش ساخت Calendar سفارشی در WPF را برای شما آماده کرده ایم که یک آموزش مناسب برای ساخت کنترل های سفارشی با استفاده از زبان برنامه نویسی C# و تکنولوژی Xaml است. در ادامه می توانید توضیحات، تصاویر و فیلمی از نتیجه نهایی را مشاهده کنید. همچنین سورس کد پروژه نیز به صورت رایگان برای دانلود قرار داده شده است.

توضیحات پروژه

برای ساخت این پروژه از نرم افزار Visual Studio نسخه ۲۰۱۹ و فریم ورک .Net Core 3.1 استفاده شده است. البته شما می توانید با اعمال تغییرات کوچکی پروژه را در نسخه های پایین تر نیز پیاده سازی کنید. نتیجه نهایی به شکل زیر خواهد بود.

wpf custom calendar style 9050 2 تصویر

مراحل آموزش

  • ایجاد پروژه WPF Custom Control Library
  • ایجاد استایل سفارشی برای کنترل Calendar
  • ایجاد پروژه WPF
  • استفاده از استایل سفارشی
ایجاد پروژه WPF Custom Control Library

ابتدا یک Blank Solution ایجاد کنید و سپس یک پروژه از نوع WPF Custom Control Library به آن اضافه کنید. شما می توانید کنترل های مورد نظرتان را در داخل پروژه WPF نیز ایجاد کنید اما اینکار باعث شلوغ شدن ساختار پروژه و سخت شدن کار با آن می شود. پس بهتر است مواردی که مربوط به کنترل های سفارشی هستند را در پروژه جدا نگه داری کنیم.

ایجاد استایل سفارشی برای کنترل Calendar

از آن جایی که ما قصد نداریم کنترل جدیدی ایجاد کنیم و  فقط می خواهیم استایل پیشفرض مربوط به کنترل Calendar را تغییر دهیم، فقط یک فایل از نوع ResourceDictionary با نام CustomClaendar را به فولدر Themes اضافه می کنیم. محتوای این فایل را به شکل زیر تغییر دهید.

بخش چندان پیچیده ای در کد فوق وجود ندارد و همان قالب پیشفرض خود کنترل است. همچنین اکثر بخش ها در آموزش های قبلی توضیح داده شده است. بعد از ایجاد فایل بالا، محتوای فایل Generic.xaml را به شکل زیر تغییر دهید.

شما می توانید به جای ایجاد فایل ResourceDictionary استایل بالا را در داخل همین فایل Generic.xaml نیز بنویسید. اما برای بهتر شدن ساختار پروژه ما استایل مربوط به کنترل Calendar را در فایل مربوط به خودش نوشتیم.

ایجاد پروژه WPF

بعد از ایجاد استایل مورد نظر برای کنترل Calendar، حال باید آن را تست کنیم. برای این کار یک پروژه از نوع WPF با نام CustomCalendar.Demo ایجاد کرده و Reference مربوط به پروژه اول را به آن اضافه کنید. سپس فایل App.xaml را باز کرده و منابع مربوط به استایل Calendar را مانند نمونه زیر به آن اضافه کنید.

همچنین محتوای فایل MainWindow.xaml را نیز به شکل زیر تغییر دهید.

حال پروژه را Build و Run کنید تا نتیجه کار را مشاهده کنید.

سورس کامل پروژه در GitHub

 

باکس دانلود
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است