آموزش WPF

ساخت اولین برنامه در WPF – آموزش WPF

  • چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • بازدید ۳۵۲ نفر

wpf hello world 9040 تصویر

ساخت اولین برنامه در WPF

در این بخش ما یک برنامه ساده که عبارت Hello World را نمایش می دهد را ایجاد خواهیم کرد. برای ساخت اولین برنامه در WPF مراحل زیر را دنبال کنید.

یک پروژه جدید از نوع WPF ایجاد کنید.

wpf hello world 9040 1 تصویر

wpf hello world 9040 2 تصویر

بعد از ایجاد کردن پروژه، دو فایل به صورت پیش فرض ساخته می شود که یکی MainWindow.xaml (برای نوشتن کدهای مربوط به ظاهر برنامه) و دیگری MainWindow.xaml.cs (برای نوشتن کدهای مربوط به منطق برنامه) است. در یک پروژه WPF دو راه برای طراحی ظاهر برنامه وجود دارد. یکی مانند WinForms کشیدن و رها کردن کنترل ها از بخش toolbox ویژوال استودیو و دیگری نوشتن کدهای XAML به صورت دستی است. زمانی که از روش Drag And Drop استفاده کنید، ویژوال استودیو خودش کدهای XAML را ایجاد می کند. اگر فایل MainWindow.xaml را باز کنید، محتوای زیر را که به صورت پیش فرض ایجاد شده است را مشاهده خواهید کرد.

حال برای نمونه مانند شکل زیر از بخش Toolbox ویژوال استودیو یک کنترل TextBlock انتخاب و آن را در وسط صفحه طراحی قرار دهید.

wpf hello world 9040 3 تصویر

wpf hello world 9040 4 تصویر

بعد از انجام اینکار اگر به کدهای XAML توجه کنید، کدهای مربوط به این کنترل به صورت خودکار ایجاد شده اند. حال مقدار خاصیت Text کنترل را مانند نمونه زیر به Hello World تغییر دهید.

زمانی که مقدار خاصیت Text در بخش کد تغییر کند، مقدار آن در صفحه طراحی نیز به روز می شود.

wpf hello world 9040 5 تصویر

بعد از انجام مراحل بالا اگر پروژه را اجرا کنید، خروجی زیر را مشاهده خواهید کرد.

wpf hello world 9040 6 تصویر

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است