آموزش WPF

مباحث پایه WPF

مثال های کاربردی WPF

لایه بندی در WPF – آموزش WPF

  • سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰
  • بازدید ۳۱۱ نفر

wpf layouts 10512 تصویر

لایه بندی در WPF

در یک برنامه چیدمان و لایه بندی (Layout) مربوط به کنترل ها نقش بسیار مهمی در افزایش قابلیت استفاده از آن برنامه را دارد. از لایه بندی در WPF به منظور تنظیم نحوه قرار گیری عناصر GUI در بخش های مختلف برنامه استفاده می شود. در هنگام انتخاب پنلی برای لایه بندی عناصر باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • موقعیت عناصر فرزند
  • اندازه عناصر فرزند
  • نحوه قرار گیری عناصر فرزند بر روی یک دیگر

استفاده از موقعیت دهی ثابت و پیکسلی هنگامی که قرار است برنامه بر روی دستگاه های مختلف با اندازه صفحه نمایش متفاوت اجرا شود، باعث می شود تا موقعیت عناصر به هم بخورد و کل لایه بندی را خراب کند. XAML مجموعه ای از پنل های مربوط به لایه بندی را به صورت Built-in در خود دارد که می توانیم از آن ها به منظور تنظیم ترتیب عناصر GUI استفاده کنیم. در جدول زیر می توانید برخی از پنل های لایه بندی پر استفاده و محبوب را مشاهده می کنید.

ردیف

توضیحات

۱

Stack Panel

کنترل StackPanel یکی از پنل های لایه بندی است که عناصر فرزند در آن در یک خط قرار می گیرند. جهت قرار گیری عناصر هم می تواند به صورت افقی و عمودی باشد.

۲

Wrap Panel

در کنترل WrapPanel عناصر فرزند به صورت دنباله ای از چپ به راست و یا از بالا به پایین قرار می گیرند. در این پنل اگر عناصر موجود در یک ردیف از اندازه پنل بیشتر شوند، آن ها را به ردیف بعد انتقال می دهد.

۳

Dock Panel

کنترل DockPanel یک ناحیه به منظور تنظیم موقعیت عناصر فرزند نسبت به یک دیگر ایجاد می کند. با استفاده از این کنترل و خاصیت Dock به راحتی می توانید عناصر فرزند در بالا، پایین، راست یا چپ قرار دهید.

۴

Canvas Panel

در کنترل Canvas موقعیت قرار گیری عناصر فرزند با تنظیم یک مختصات نسبت به کنترل Canvas تنظیم می شود.

۵

Grid Panel

کنترل Grid همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، یک ناحیه انعطاف‌پذیر شامل سطرها و ستون ها ایجاد می کند و عناصر فرزند به صورت جدولی در آن قرار می گیرند.

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است