آموزش WPF

مباحث پایه WPF

مثال های کاربردی WPF

مروری بر تکنولوژی WPF – آموزش WPF

  • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
  • بازدید ۲,۳۳۷ نفر

تصویر wpf-overview_3455 مروری بر تکنولوژی WPF - آموزش WPF

مروری بر تکنولوژی WPF

WPF یک فریم ورک قدرتمند است که برای ساخت برنامه های ویندوزی ارائه شده است. کلمه WPF مخفف شده عبارت Windows Presentation Foundation می باشد. این تکنولوژی توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است. در این آموزش آنچه که برای ساخت برنامه های WPF لازم است بدانید را به شما آموزش می دهیم. WPF ابتدا در نسخه 3.0 فریم ورک .Net معرفی شد. سپس در نسخه های بعدی این فریم ورک ویژگی های بسیاری به آن اضافه شد.

معماری WPF

قبل از WPF، چارچوب های دیگر رابط کاربری ارائه شده توسط مایکروسافت، مانند فرم های MFC و ویندوز، فقط پیچ و خم در اطراف DLL های User32 و GDI32 بود، اما WPF استفاده حداقل از User32 را تنها از User32 انجام می دهد. بنابراین، مایکروسافت قبل از ایجاد WPF، فریم ورک های دیگری برای طراحی رابط کاربری برنامه های ویندوزی معرفی کرده بود (مانند MFC و Windows Forms)، اما این فریم ورک ها اکثر عملیات های مربوط به طراحی رابط کاربری را با استفاده از dll های User32 و GDI32 انجام می دادند. اما تکنولوژی WPF کمترین میزان استفاده از این dll ها را دارد. بنابراین:

  • WPF کاربردی بیش از طراحی رابط کاربری برنامه ها دارد.
  • WPF بخشی از فریم ورک .NET است.
  • WPF شامل ترکیبی از کدهای مدیریت شده و مدیریت نشده است.

اجزای اصلی معماری WPF

  • Presentation Framework
  • Presentation Core
  • Milcore

تصویر wpf-overview_3455_1 مروری بر تکنولوژی WPF - آموزش WPF

Presentation Framework و Presentation Core در کدهای مدیریت شده نوشته شده اند. بخش Milcore قسمتی از کد مدیریت نشده است که امکان دغام با DirectX (مسئول نمایش و رندرینگ) را فراهم می کند. CLR  فرایند توسعه را با ارائه ویژگی های بسیاری از قبیل مدیریت حافظه، مدیریت خطا و غیره، بهبود می بخشد.

مزایای WPF

در فریم ورک های GUI قبلی، تفاوت چندانی بین نحوه نمایش یک برنامه و نحوه رفتار آن وجود نداشت. هم رابط کاربری و هم رفتار برنامه ها در یک زبان مشخص می شدند، به عنوان مثال در زبان برنامه نویسی C# و یا VB.Net توسعه دهندگان مجبور بودند برای توسعه رابط کاربری در کنار رفتار برنامه، کدهای بسیار زیادی را بنویسند. در فریم ورک WPF، عناصر UI در زبان نشانه گذاری XAML طراحی می شوند و رفتار برنامه را می توان با استفاده از زبان هایی نظیر C# و یا VB.Net پیاده سازی کرد. این موضوع باعث جدا شدن رفتار یک برنامه نوشته شده با WPF با رابط کاربری آن می شود. با استفاده از XAML، برنامه نویسان می توانند ظاهر کنترل های مختلف را بدون اینکه در رفتار برنامه تغییری ایجاد کند شخصی سازی کنند.

ویژگی های WPF

WPF یک فریم ورک بسیار قدرتمند برای ایجاد برنامه های ویندوزی است. این فریم ورک از قابلیت های بسیاری پشتیبانی می کند که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره شده است:

ویژگیتوضیحات
Control inside a Controlاجازه می دهد تا درون یک کنترل مشخص شده کنترل دیگری را به عنوان محتوا تعریف کنیم.
Data bindingمکانیسمی برای نمایش و تعامل با داده ها بین عناصر UI و شیء های تعریف شده در رابط کاربری برنامه می باشد.
Media servicesیک سیستم یکپارچه برای ایجاد رابط کاربری با عناصر رسانه ای معمولی مانند تصاویر، صوتی و تصویری فراهم می کند.
Templatesدر WPF شما می توانید ظاهر یک عنصر را مستقیما با یک Template تعریف کنید.
Animationsامکان ایجاد تعامل و حرکت در کنترل های مربوط به رابط کاربری.
Alternative inputپشتیبانی از ورودی چند لمسی در ویندوز 7 و بالاتر.
Direct3Dامکان نمایش گرافیک های پیچیده تر و تم های سفارشی را فراهم می کند.
ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است