قواعد نحوی دستورات جاوا اسکریپت – آموزش JavaScript

  • دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
  • بازدید ۱,۷۶۹ نفر

تصویر javascript-syntax_2648 قواعد نحوی دستورات جاوا اسکریپت - آموزش JavaScript

قواعد نحوی دستورات جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت می تواند با استفاده از دستورات جاوا اسکریپت که در داخل تگ <script>…</script> قرار  می گیرند، اجرا شود. شما می توانید تگ <script> را در هر کجای صفحه قرار دهید، اما معمولا توصیه می شود که آن را در بخش تگ <head> قرار دهید. تگ <script> به مرگرور می فهماند که باید تمام متن موجود در داخل این تگ را به عنوان اسکریپت تفسیر کند.

تک <script> دو صفت مهم دارد که عبارت اند از:

  • Language: این صفت زبان اسکریپت مورد استفاده را مشخص می کند و معمولا مقدار آن javascript است. اگر چه نسخه های اخیر HTML (و XHTML، جانشین آن) استفاده از این صفت را به طور فزاینده ای لغو کرده اند.
  • Type: اکنون این صفت توصیه می شود، زبان اسکریپتی را در استفاده نشان می دهد و مقدار آن باید به صورت “text/javascript” تنظیم شود.

بنابراین این جاوا اسکریپت شما باید چیزی شبیه به این باشد:

اولین کد جاوا اسکریپت شما

اجازه دهید یک مثال ساده برای چاپ عبارت “Hello World” ایجاد کنیم. ما یک کامنت HTML را اضافه کرده ایم که اسکریپت ما را احاطه کرده است. این روش برای حفظ کد ما در مرورگر های است که از جاوا اسکریپت پشتیبانی نمی کنند. کامنت ما با “//–>” به پایان رسیده است. “//” برای مشخص کردن کامنت در جاوا اسکریپت به کار می رود. بنابراین ما از آن استفاده کرده ایم تا “–>” به عنوان کد جاوا اسکریپت در نظر گرفته نشود. سپس تابع document.write را فراخوانی کرده ایم که یک رشته را در درون سند HTML می نویسد.

این تابع هم می تواند برای نوشتن متن و هم برای نوشتن تگ های HTML استفاده شود. به مثال زیر توجه کنید:

امتحان کنید

نتیجه اجرای کد بالا

فضای خالی و خط جدید

جاوا اسکریپت فضاها، tab ها و خطوط جدیدی که در برنامه های جاوا اسکریپت ظاهر می شوند را نادیده می گیرد شما می توانید از فضاهای، tab ها و خطوط جدید در برنامه خود آزادانه استفاده کنید و همچنین برنامه های خود را به طرز شفاف و مناسبی فرمت بندی کرده و به راحتی بخوانید و درک کنید.

semicolon در جاوا اسکریپت اختیاری است

دستورات ساده در جاوا اسکریپت عموما به دنبال یک کاراکتر semicolon می یایند، مانند دستورات در زبان برنامه نویسی C\C++ و جاوا، اما در جاوا اسکریپت اگر هر دستور در یک خط جدید نوشته شود، می توانید از semicolon استفاده نکنید. به عنوان مثال کد زیر بدون semicolon هم درست است:

اما زمانی که دستورات در یک خط نوشته می شوند باید از semicolon استفاده کنید:

حساسیت به حروف

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی حساس به حروف است. این به این معنی است که کلمات کلیدی، متغیرها، نام توابع و هر شناسه دیگر باید همیشه با یک حرف بزرگ از حروف نوشته شوند. بنابراین در جاوا اسکریپت شناسه های Time و TIME معانی مختلفی دارند.

توجه: هنگام نوشتن نام متغیر و عملکرد در جاوا اسکریپت باید مراقب باشید.

کامنت در جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت از هر دو حالت کامنت گذاری در زبان C و زبان C++ پشتیبانی می کند. بنابراین:

  • هر بین // و کاراکتر پایان خط قرار بگیرد، به عنوان کامنت در نظر گرفته می شود و جاوا اسکریپت آن را نادیده می گیرد.
  • هر متنی بین کاراکترها / * و */ قرار بگیرد، به عنوان یک کامنت در نظر گرفته می شود. این ممکن است چندین خط داشته باشد.
  • جاوا اسکریپت علاوه بر موارد بالا بخش آغازین کامنت در HTML یعنی <!– را نیز شناسایی می کند و به عنوان یک کامنت تک خطی با آن رفتار می کند.
  • بخش پایانی کامنت در HTML یعنی –> توسط جاوا اسکریپت به رسمیت شناخته نمی شود بنابراین باید به صورت //–> نوشته شود.

مثال

مثال زیر نحوه استفاده از کامنت ها در جاوا اسکریپت را نشان می دهد:

ثبت نظر
ریفریش کنید!
نظرات کاربران (۰ مورد)

هیچ نظری ثبت نشده است